Warsztat A
Jak przestać przeciągać linę?
Program Family Connections jako forma wsparcia rodziców osób z silną dysregulacją emocji.
Prowadzenie: Iwona Matacz – Szymanowicz, Anna Sobota – Krawczyk, Centrum Terapii Systemowej i Pomocy Psychologicznej DIADA
Abstrakt:
Family Connections to bezpłatny program stworzony w Stanach Zjednoczonych przez m.in. dr Allana Fuzzetti oraz dr Perry Hoffmann, dedykowany pracy z bliskimi osób doświadczających dysregulacji emocji. Program opiera się na Terapii Dialektyczno-Behawioralnej (DBT), podejściu terapeutycznym rozwijanym i badanym naukowo od lat 80. XX wieku. Twórczynią tego nurtu terapii jest prof. Marsha Linehan.
Podczas rozwijania jednej z najskuteczniejszych metod terapii zaburzenia osobowości z pogranicza, prof. Marsha Linehan zauważyła, że jednym z mechanizmów, który bywa źródłem oraz czynnikiem podtrzymującym to zaburzenie, jest transakcyjny charakter relacji między osobą a jej otoczeniem. Transakcje te zachodzą pomiędzy osobą a środowiskiem, ponieważ reakcje środowiska wpływają na reakcje osoby i odwrotnie. Jeżeli takie sytuacje są powtarzające się i opierają się na negatywnych emocjach, mogą prowadzić do wzorca wzajemnych, niekorzystnych reakcji pomiędzy rodzicem a dzieckiem.
Jednak ten sam mechanizm jest sprzymierzeńcem w pracy podczas treningów Family Connections, gdzie rodziny zaczynają go zauważać i zmieniać. W trakcie spotkań uczestnicy uczą się rozpoznawania i uznawania emocji bliskiej osoby oraz swoich własnych doświadczeń. Rodziny zdobywają umiejętność pogłębiania perspektywy spojrzenia na bliską osobę poprzez praktykowanie uważności.
Badania pokazują, że treningi Family Connections wzmacniają poczucie kompetencji oraz pomagają w radzeniu sobie z depresją i wypaleniem. Często rodzice starają się wspierać dziecko, ale sami bywają pozbawieni wsparcia. Grupy FC służą treningowi umiejętności, a jednocześnie budują relacje pomiędzy rodzicami.
Podczas warsztatu przedstawiona zostanie teoretyczna podstawa pracy zgodnie z programem Family Connections, który ma na celu wsparcie rodziców i opiekunów w radzeniu sobie z emocjami. W trakcie warsztatu zaprezentujemy model pracy oparty na treningu wybranych umiejętności, nad którymi pracujemy podczas treningów Family Connections. Na podstawie przedstawionych treści uczestnicy warsztatów będą mogli poznać program oraz doświadczyć elementów treningu w trakcie pracy własnej.
Warsztat B
Praca z rodziną w kontekście przewlekłej choroby somatycznej dziecka.
Prowadzenie: dr Katarzyna Rojewska, Centrum Terapii Systemowej i Pomocy Psychologicznej DIADA
Abstakt:
Warsztat zawiera elementy pracy z antycypowaną żałobą, adaptacją rodzin do choroby przewlekłej dziecka, wskazuje na metody wsparcia rodzeństwa dziecka chorego, a także wzmacnianie diady rodzicielskiej jako pary. Dotyka również tematu transplantacji serca dziecka jako szczególnego wyzwania dla rodziny.
Warsztat C
Genogram wyobrażeniowy. Nowe spojrzenie na role, pozycje i relacje w systemie.
Prowadzenie: mgr Sonia Bandrowska, Śląski Instytut Terapii Systemowej
Abstrakt:
Warsztat ma na celu zaprezentowanie Państwu techniki genogramu wyobrażeniowego poprzez doświadczenie własne. Jest to technika pozwalająca inaczej spojrzeć na role, pozycje i relacje w systemach, w których funkcjonujemy czy z którymi pracujemy. Można ją stosować do pracy z pacjentem indywidualnym, z parą, z rodziną, a nawet z grupą. Każdy uczestnik będzie mógł doświadczyć tej techniki z pozycji terapeuty, wobec systemu, który wybierze do pracy.
Dodatkowo, będziecie mogli Państwo przyjrzeć się pozycji, jaką sami przyjmujecie w danym systemie terapeutycznym i zastanowić się, czy służy ona procesowi terapeutycznemu, czy też należy wprowadzić w niej jakieś zmiany. Będzie więc to w pewnym sensie praca superwizyjna, w której za pomocą tej techniki każdy uczestnik będzie mógł samodzielnie odkryć ruch, którego dany system potrzebuje.
Warsztat D
Znaczenie dziecka w terapii rodzin.
Prowadzenie: mgr Barbara Bajor, mgr Karol Stawik, mgr Katarzyna Zwolska – Płusa, Ośrodek Terapii Rodzin i Par OTRiP
Abstrakt:
Troje terapeutów, trzy różne osoby z trzema różnymi zestawami doświadczeń pracy z dziećmi i rodzinami z dziećmi. Połączeni wspólnym miejscem i pasją do pracy z systemem rodzinnym, pragną zaprosić uczestników warsztatu do poszukiwania znaczenia spojrzenia dziecka i jego obecności jako niezastępowalnego elementu podczas sesji terapii rodziny, a także do przyjrzenia się wartościom, ale też wyzwaniom, z jakimi wiąże się uczestniczenie dziecka w psychoterapii rodzin.
Proponujemy dzielenie się przemyśleniami, obawami oraz pomysłami na skorzystanie
z mądrości każdego podsystemu. Prowadzący jako cel obrali również próbę stworzenia zarysu ram, a może pewnego rodzaju szkicu mapy w pracy na sesjach rodzinnych wraz z dziećmi.
Na pewno poodczuwamy, a może i zrozumiemy…
Jeżeli myślicie Państwo o tego typu pracy, macie wątpliwości lub posiadacie doświadczenia i chcecie się nimi podzielić, przy okazji zyskując być może nowe pomysły – ten warsztat jest dla Państwa.